O džungarském křečíkovi ve zkratce

Pochází z Kazachstánu a vyskytuje se i na Sibiři.

Je velký 6-8cm, váží kolem 40-70gramů.

Je to samotář, žije sám, nevyhledává společnost druhého křečka. Nikdy nedávejte dva křečky k sobě - v nejlepším se zraní, v horším může dojít k úmrtí.

Křeček je noční tvor . To znamená, že přes den spí a večer se probouzí. Vřele doporučuji křečky nebuďte přes den , ale počkejte si až se probudí ,nebo na dobu kolem 18-19 hodiny večerní. Naštvaný křeček nebude moc dobrým společníkem.

Ubikace - nejmenší ubikace do které naše křečky můžete dát je box o velikosti 80x40cm - čemuž odpovídá 145l plastový box ikea nebo action, který je po drobných úpravách snadno použitelný. Lze volit klece stejného i většího rozměru s roztečí mříží do 1cm, nebo rody boxy. Myslete na to, že jakékoliv bydlení musí být zabezpečeno tak aby vám z něj křeček neutekl.

Vybavení cca 20cm vysoká vrstva podestýlky alespoň v polovině bydlení je důležitá pro norování (směs hrubších neprašných hoblin např. Probiobed)-,prostorný dřevěný domeček, materiál na hnízdo - např. neparfémované kapesníčky, dřevěné doplňky, větvičky, miska na jídlo, napáječka, běhací kolečko rozměr nad 28cm např. od firmy Trixie - dáváme cca od 3-4měsíců věku. Čím více věcí na prolézání, podlézání tím lépe.Dále miska s koupacím pískem na čištění srsti a a druhá miska s pískem jako záchod. Písek křečci preferují mnohem více, na druhou stranu se nemusíte obávat, že by se po zdravotní stránce křečkovi něco stalo pokud by písek snědl.

Potrava - křeček je všežravec. Preferujeme přírodní stravu na bázi kvalitních míchaných směsí s dobrým poměrem živin s obsahem zrnin, semínek, bylinek. Křečkovi můžete dopřát kousek zeleniny, čerstvé bylinky, naklíčená semena -např. mungo, alfa alfa, cizrnu a jiné nebo traviny a kvalitní bílkovinu ve formě  masové konzervy, sušeného hmyzu, sušené nebo vařené maso.(není důležité pokud máte kompletní směs) . V mé stanici křečky nekrmíme vařenou stravou typu těstoviny, různé míchanice, vařený kuskus a prefabrikáty, puflovanými křupkami, konzervovaným hráškem nebo kukuřicí ani jiným jídlem pro lidi - nemyslím si, že toto je strava kterou by křeček našel ve volné přírodě a považuji to za krajně nevhodné vzhledem k obsahu jednoduchých cukrů a měkkosti potravy, která křečka jen zaplácne a maximálně mu zvýší poměr uložených tuků v těle. Doporučovaná směs je např. JR farm křeček, nebo krmná směs od firmy Křupátka. Vyvarujte se nákupu směsí s obsahem barevných křupek a kousků. Můžete si také smíchat kvalitní různorodé směsky dohromady. Množství na jednoho křečka je čajová lžička ob den. Křeček si dělá zásoby jídla, proto je dobré občas prohlédnout nahromaděnou potravu a popřípadě ji odstranit, zvláště pokud mluvíme o zelenině. 

Další ucelené a komplexní informace naleznete na stránkách kde jsou dopodrobna zpracovány. https://krecciklub.cz/krecik-dzungarsky/ nebo https://chov-krecka.webnode.cz/

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky