
O džungarském křečíkovi ve zkratce
Pochází z Kazachstánu a vyskytuje se i na Sibiři.
Je velký 6-8cm, váží kolem 40-70gramů.
Je to samotář, žije sám, nevyhledává společnost druhého křečka. Nikdy nedávejte dva křečky k sobě - v nejlepším se zraní, v horším může dojít k úmrtí.
Křeček je noční tvor . To znamená, že přes den spí a večer se probouzí. Vřele doporučuji křečky nebuďte přes den , ale počkejte si až se probudí ,nebo na dobu kolem 18-19 hodiny večerní. Naštvaný křeček nebude moc dobrým společníkem.
Ubikace - nejmenší ubikace do které naše křečky můžete dát je box o velikosti 2000cm2 50x40cm(dle Etického kodexu ČKK k 2024) - ale doporučuji145l plastový box ikea nebo action který je velikostně 74x40cm, který je po drobných úpravách snadno použitelný. Lze volit akvária, rodária, dřevěné ubikace nebo boxy duna. Myslete na to, že jakékoliv bydlení musí být zabezpečeno tak, aby vám z něj křeček neutekl a byla bezpečná.
Vybavení cca 10-20cm vysoká vrstva podestýlky alespoň v polovině bydlení je důležitá pro norování (směs hrubších neprašných hoblin např. Probiobed)-,prostorný dřevěný domeček, materiál na hnízdo - např. neparfémované kapesníčky, dřevěné doplňky, větvičky, miska na jídlo, napáječka, běhací kolečko rozměr nad 20cm např. od firmy Trixie - dáváme cca od 3-4měsíců věku. Čím více věcí na prolézání, podlézání tím lépe. Dále miska s koupacím pískem na čištění srsti a a druhá miska s pískem jako záchod. Písek křečci preferují mnohem více, na druhou stranu se nemusíte obávat, že by se po zdravotní stránce křečkovi něco stalo pokud by písek snědl.
Potrava - křeček je všežravec. Preferujeme přírodní stravu na bázi kvalitních míchaných směsí s dobrým poměrem živin s obsahem zrnin, semínek, bylinek. Křečkovi můžete dopřát kousek zeleniny, čerstvé bylinky, naklíčená semena -např. mungo, alfa alfa, cizrnu a jiné nebo traviny a kvalitní bílkovinu ve formě masové konzervy, sušeného hmyzu, sušené nebo vařené maso.(není důležité pokud máte kompletní směs) . V mé stanici křečky nekrmíme vařenou stravou typu těstoviny, různé míchanice, vařený kuskus a prefabrikáty, puflovanými křupkami, konzervovaným hráškem nebo kukuřicí ani jiným jídlem pro lidi - nemyslím si, že toto je strava kterou by křeček našel ve volné přírodě a považuji to za krajně nevhodné vzhledem k obsahu jednoduchých cukrů a měkkosti potravy, která křečka jen zaplácne a maximálně mu zvýší poměr uložených tuků v těle. Doporučovaná vysoce kvalitní krmná směs od firmy Křupátka, JR farm, Korona natury. Vyvarujte se nákupu směsí s obsahem barevných křupek a kousků. Množství na jednoho křečka je čajová lžička ob den. Křeček si dělá zásoby jídla, proto je dobré občas prohlédnout nahromaděnou potravu a popřípadě ji odstranit, zvláště pokud mluvíme o zelenině.
Další ucelené a komplexní informace naleznete na stránkách kde jsou dopodrobna zpracovány. https://krecciklub.cz/krecik-dzungarsky/ nebo https://chov-krecka.webnode.cz/